Podstawowa konfiguracja modemu Sagemcom

sagemcom_portyWiemy już że Telekomunikacja daje do wyboru dwa modemy do świadczenia usługi w technologii VDSL2. Nadeszła pora aby zapoznać się z podstawową konfiguracją modemu Sagemcom

 

Oba modemy są w kolorze śnieżnobiałym. Domyślać się mogę że jest to związane ze zmianą marki Telekomunikacja na Orange.

Z modemem sagemcom jest nie inaczej.

Zajmijmy się jednak jego konfiguracją.

Co będziemy potrzebować:

-login do usługi neostrada np.

-hasła do usługi neostrada ( mozna je odzyskać logując się na swoje konto w Tp, lub dzwoniąc na błękitną linię.

-komputera

 

Na szczęście nie musimy już instalować oprogramowania aby korzystać z Internetu czy konfigurować Nasz modem. Teraz wystarczy się na niego zalogować, raz skonfigurować i potem już cieszymy dostępem do sieci od razu po włączeniu kompa.

Jak to zrobić?

Najpierw podłączmy się pod modem. Zakładam że oczywiste jest dla każdego że musi on być podłączony do prądu. Wpinamy się do niego kabelkiem dołączonym w zestawie. Należy pamiętać aby podłączyć kabel do czerwonego portu w modemie.sagemcom porty lan

Teraz otwieramy okno przeglądarki i na pasku adresu (tam gdzie zawsze wpisujemy adres strony np. www.CoZaNet.pl) musimy wpisać adres modemu.
W przypadku Sagemcoma jak i DGT (i większości routerów dostępnych na rynku) jest to adres:

192.168.1.1

Po wpisaniu adresu zatwierdzamy klawiszem “enter” i powinna Nam pojawić się strona Naszego Sagemcoma, wyglądająca jak  na miniaturce.logowanie

Wybrać możemy język w jakim chcemy mieć menu oprogramowania zainstalowanego na routerze. A do wyboru mamy dwie opcje. Język angielski i język polski. Wybieramy ten drugi, klikamy w przycisk “next”  i wtedy pojawia się miejsce do wpisania Naszego loginu i hasła. Pamiętajmy aby typ połączenia zostawić tak jak jest domyślnie czyli ADSL/VDSL. Jeżeli dokonujemy rejestracji po raz pierwszy gdyż jesteśmy nowymi użytkownikami neostrady należy wpisać jako login: a jako hasło: rejestracja

Gdy to wykonamy klikamy w “następny”. Pojawi się strona konfiguracji linii. Tutaj spokojnie możemy kliknąć “pomiń”.

logowaniePo wykonaniu w/w czynności pojawi się strona logowania. Standardowo jak w większości modemów login i hasło są ustawione jako słowo “admin”. Więc wpisujemy jako nazwa użytkownika: admin i jako hasło: admin

Teraz otworzy nam się strona główna Naszego modemu. Z jej poziomu możesz dokonywać zmian w ustawieniu Twojej domowej sieci.

glowna

Po pierwsze od razu widzimy jakie usługi Nam działają a jakie nie. Jeżeli modem zsynchronizował się poprawinie to wyświetli nam się zielona ikonka, będzie widoczny adres IP jaki pobrał modem (jest to adres sieci zewnętrznej więc będzie on inny od 192.168.1.1). Możemy zobaczyć również na jakiej przepustowości zsynchronizował się modem. Jeżeli synchronizacja jest niższa niż przepustowość jaką wykupiliśmy w Tp, to nie osiągniemy tylu Megabitów za ile płacimy.

W prawej kolumnie widzisz parametry Twojej sieci bezprzewodowej. Czy jest włączona, jak się nazywa oraz typ szyfrowania. Nazwa sieci widoczna w tej części jest taka sama jak nazwa którą widzisz w komputerze gdy “skanujesz” dostępne sieci bezprzewodowe w komputerze.

 

Menu po lewej stronie pozwala na uzyskanie dokładniejszych informacji na temat połączenia oraz konfigurację opcji sagemcoma.

Od góry widzimy:

“usługa”

strona domowa- str. na której właśnie przebywasz,

“Administracja”

język – zmiana języka

zmień hasło- zmiana hasła routera (domyślnie: admin)

Typ połączenia- wybór FTTH lub ADSL/VDSL ( ftth wykorzystywane jest m.in w sieciach światłowodowych)

“Informacje”

Internet- informacje na temat jakości połączenia

Dołączone urządzenia- mapa sieci na której zobaczysz jakie urządzenia bezprzewodowe i przewodowe są podłączone aktualnie do Twojego routera/modemu

Telefon- Informacje na temat Voip

“Konfiguracja”

Zajmę się tylko dwoma najistotniejszymi dla użytkownika opcjami. Reszta będzie opisana w innym artykule.

wifiWifi -  zakładka umożliwiająca konfigurację sieci bezprzewodowej jaką chcesz stworzyć pomiędzy Twoim telefonem czy komputerem a sagemcomem.

Najistotniejsze opcje:

nazwa sagemcombox (SSID) -w tym polu możesz wprowadzić nazwę jaką chcesz widzieć w “powietrzu”. Jest to nazwa jaką widzisz Ty i wszyscy inni skanując sieci bezprzewodowe. Dzięki niej rozpoznasz że właśnie ta sieć jest Twoją siecią.

Rozgłaszanie SSID- Jeżlei nie chcesz aby inni widzieli pod jaką nazwą jest widoczna Twoja sieć, wtedy wybierz to ustawienie. Oczywiście jeżeli nie będziesz połączony z siecią to też nie zobaczysz jej nazwy.

Klucz zabezpieczeń- jeżeli łączysz się z siecią bezprzewodową po raz pierwszy i jest ona zabezpieczona, to komputer poprosi Cię o wpisanie klucza sieciowego. Właśnie to pole jest miejscem gdzie ustalasz klucz dla Twojej sieci. Jest to swoiste hasło pozwalające na podłączenie się do Twojej sieci Tobie jak i osobom które je znają.

Tryb zabezpieczenia- hasło które wyżej ustalałeś musi być odpowiednio zabezpieczone. W języku informatycznym nazywamy to “szyfrowaniem”. W raz z rozwojem technologii powstają nowe szyfrowania. Każde następne jest lepsze od poprzedniego. Jak wybrać zabezpieczenie którego chcesz używać? Jeżeli masz starego laptopa lub starą kartę bezprzewodową ( 3-4 lub więcej letnią) to wybierz WEP. Niestety najsłabsze szyfrowanie jednak Twoja karta najprawdopodobniej będzie w stanie obsłużyć tylko ten klucz. W nowych laptopach najlepiej wybrać WPA/WPA2.

Przydać się jeszcze może “filtrowanie MAC” jednak jest to już bardziej zaawansowana opcja pozwalająca zwiększyć bezpieczeństwo Twojej sieci więc zajmiemy się nią w innym artykule.

 

Wróćmy jeszcze do strony głównej w zakładce “konfiguracja”

Na samym dole,jako ostatnia widnieje opcja

połączenie z Internetem – jeżeli wpisałeś zły login i hasło to właśnie tutaj możesz je wpisać ponownie. Pamiętaj aby zatwierdzić za każdym razem zmianę.

 

Jeżeli coś się “namieszało” w konfiguracji routera i nie możemy odtworzyć jego pierwotnego ustawienia, tym samym Internet Nam nie działa, można zresetować ustawienia routera. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

1. na stronie głównej

“Narzędzia”

Przywracanie ustawień fabrycznych

2. skorzystać z przycisku reset na obudowie modemu. reset

Aby zresetować ustawienia należy teoretycznie przytrzymać przez 10-15 sek. wciśnięty przycisk reset. Jednak nie zawsze od razu to tak działa. Warto też zaraz po puszczeniu przycisku, wcisnąć go szybko 10 razy. Po tej czynności powinny lampki zapalać się tak jak przy włączeniu routera do prądu. Pamiętaj że resetowanie przeprowadzasz gdy urządzenie jest WŁĄCZONE.

Po zresetowaniu ustawień modem wraca do swoich ustawień fabrycznych. Możesz go wtedy konfigurować krok po kroku według opisu w tym artykule. naklejka sagemcomJeżeli chcesz się podłączyć od razu bezprzewodowo to klucz szyfrujący jest widoczny na naklejce z tyłu urządzenia. Jest to WPA passphrase. SSID określa domyślną nazwę sieci bezprzewodowej widocznej przez komputery w “powietrzu”.

 

To tyle jeżeli chodzi o podstawową konfigurację routera sagemcom 3764.

 


Tags: , , , , ,

39 comments on “Podstawowa konfiguracja modemu Sagemcom

 1. Witam, a jak w ogóle zalogować się do panelu sagemcom? login i hasło z neostrady nie działa…

 2. adres 192.168.1.1 login: admin hasło: admin – to są dane do routera. Dane z neostrady są potrzebne tylko do skonfigurowania połączenia modemu z Internetem

 3. kamil22011 on said:

  W tym sprzęcie jest wejście USB i podobno USB host. Podłączyłem sobie drukarkę pod ten port i w panelu administracyjnym wykryło mi ją w odpowiedni sposób to znaczy pojawiła się jej nazwa w mapie sieci “Dołączone urządzenia”, nie wiem tylko jak się z tą drukarką połączyć w sieci. Ma ktoś jakiś pomysł??

  • w sobotę postaram się dodać artykuł z konfiguracją drukarki sieciowej. Jest już udostępniony artykuł z konfiguracją na DGT. na sagemcomie jest podobnie

 4. Proszę o info czy można tu jakoś ustawić czasowe blokowanie internetu dla poszczególnych MAC (tak żeby WiFi odcinało połączenie dla danego MAC np.
  o 21:00)

 5. Oprogramowanie jest niestety na razie dosyć ubogie. Może powstanie jakiś update który polepszy menu Sagemcoma. Nie widziałem opcji która umożliwiłaby odłączenie Internetu dla danego adresu MAC. Można jednak zablokować konkretne strony w wybrane dni a nawet godziny w danych dniach. Minus jest taki że blokowanie następuje po IP a nie po adresie MAC. Jednak możemy w modemie skonfigurować tak ustawienie, aby dany adres MAC otrzymywał konkretny adres IP. Wtedy to blokowanie stron będzie miało większy sens.

 6. Dzięki za info, mam jeszcze pytanie odnośnie ustawień bo jak mi się wydaje wszystko co idzie po LAN powinno mieć priorytet a tymczasem po WiFi jest OK a czasami po LAN przycina…. i jeszcze może ktoś wie gdzie znajdę jakieś oprogramowanie do tego modemu poza TP bo szukałem na stronach sagema ale na próżno.

 7. Na razie softu nowego nie ma, a przycięcia na lanie są spowodowane własnie softem. pozostaje mieć nadzieję że szybko coś powstanie

 8. Romario on said:

  A czy ktoś może powiedzieć jak mogę korzystać z dysku podłączonego przez USB do Sagema 3674? Nie idzie się do niego dostać w żaden sposób, a żadnego manuala do tego shitu nie znalazłem w żadnym języku. Jak uruchomić serwer DLNA o którym jest mowa w ulotce informacyjnej?

 9. Mam pytanie!

  – Korzystam z tego modemu i neostrady.

  Wszystko działa dobrze z wyjątkiem tego, że ciągle miga mi jednostajnie dioda oznaczona @ na routerze. Dlaczego?
  W info neostrady nie potrafili mi odpowiedzieć na to pytanie twierdząc, że dioda powinna świecić się na stałe – a w przypadku jej migania nie powinno być dostępu do Internetu – a ja dostęp mam /odpowiednie transfery/ – i tu ich zdziwienie – jak i moje… :)

  Pozdrawiam i czekam na ewentualne wyjaśnienia…

  • Romario on said:

   Diodami się nie przemuj. Ważne, że jest połączenie. Taxamo czasem potrafi migać dioda telefonu nawet jeśli jest wyłączony.

 10. A tak nawiasem – to pojawiła sie aktualizacja softu na stronie tp… :)

 11. Romario on said:

  Niewielkie to wprowadziło zmiany. Można m.in. wybrać gniazdo do którego podpięty jest dekoder TV. A gdzie DLNA czy dysk sieciowy?

 12. CoZaNet on said:

  http://cozanet.pl/2011/11/dysk-sieciowy-sagemcom-fast-3764-livebox-2-0/#more-219 opis jak skonfigurować dysk sieciowy
  pozdrawiam

 13. Romario on said:

  Fajnie, dzięki. Ale cały czas nie jest to DLNA :(

 14. Robert on said:

  Witam, mam problem z Dyskiem Multimedialny WD My Book World Edition. Problem polega na tym, że dysk ten wcześniej współpracował z Liveboxem w usłudze neostrada TP i wszystkie urządzenia domowe widziały ten dysk. Wczoraj zainstalowałem VDSL i dostałem nowy router Sagemcom Fast 3764, po podłączeniu do tego routera dysku WD, mogę jedynie zobaczyć jego konfigurację przez stronę WWW, ale nie odnajduje go w mojej domowej sieci mimo użycia załączonego programu do WD i opcji „map network drive”. Nie bardzo mogę sobie z tym problemem poradzić, proszę o pomoc. Owszem router widzi adres IP dysku (czytałem ten artykuł o kinfiguracji, ale to nic nie dało), ale nadal nie widzi go jako dysk sieciowy, co może być tego przyczyną.Robert

 15. Andrzej on said:

  internet działa dobrze ale nie mam telefonu stacjonarnego czekam juz 5 dni na technika z orange i k….. nic

 16. CoZaNet on said:

  Musisz podłączyć kabelek telefoniczny pod sagemcoma, (phone 1, phone 2), zalogować się na modem (192.168.1.1) i w zakładce VOIP wpisać login i hasło (to do Voipa) od orange a wtedy telefon zacznie CI działać

 17. Jacek on said:

  Czy ktoś wie, jak uruchomić serwer DLNA ? Nie znalazłem żadnej informacji na ten temat w Internecie, a widzę, że pytanie w tej sprawie zadane przez Romario nie doczekało się odpowiedzi od 3 grudnia. Czy to rzeczywiście taka trudna sprawa ?

 18. Pawel on said:

  Witam mam problem z konfiguracją modemu jak wpisuje ten adres 192.168.1.1 to wyskakuje błąd wczytywania strony. Proszę o pomoc.!!!

  • CoZaNet on said:

   zobacz czy nie masz ustawionego w komputerze jakiegoś innego adresu ip. możesz tez przypisać na sztywno adres komputerowi np. z końcówką 2

 19. Kriss on said:

  Witam.
  Mam problem. Zakupiłem ostatnio modem SEAGEMCOM.Wszystko jest skonfigurowane i działa poprawnie, oprócz komputera stacjonarnego, do którego musiałem dokupić kartę sieciową, bo nie miałem (ma już parę latek ten komputer). Kupiłem wczorajTP-LINKA TL-WN725N. Zainstalowałem go, ale nie wykrywa mi sieci bezprzewodowej. Co mam zrobić? Jak skonfigurować, żeby ruszyło? Na laptopie i telefonach Wi-Fi działa bez zarzutu…

 20. Pomocy! on said:

  Z 3 lata temu kupiłam ruter (mama go podłączała ) teraz jednak mam nowy. Kiedy wpisujr adres www.rejestracja.orange.pl żeby się zarejestrować to przesyła mnie na strone Sagemcom bym się zlogowała. Tylko jak mam się zalogować kiedy się wgl nie rejestrowałam.

  • CoZaNet on said:

   Jeżeli przechodzi na stronę sagemcom to znaczy że nie ma połączenia z Internetem i nie da się wejść na stronę rejestracji. strona sagemcoma która się wyświetla, jest stroną pochodzącą z modemu i wystarczy podać login i hasło znajdujące się na naklejce z tyłu routera (proszę spróbować login: admin i hasło: admin). Jeżeli zmianie uległ tylko modem to najprawdopodobniej nie należy się rejestrować. Wystarczy zalogować się do modemu i tam wpisać dane z poprzedniej rejestracji.

 21. Mpolski on said:

  Witam.
  Będę zobowiązany za informację czy w tym modemie (F@st 3764) jest możliwość samodzielnego nadawania nazwy poszczególnym urządzeniom w sieci lokalnej, tak jak to było w Livebox 2 ( np. mój, córka itp.)? I czy można definiować harmonogram dostępu do internetu dla poszczególnych urządzeń? Chciałbym swojemu synowi wprowadzić ograniczenia czasowe tak jak to było możliwe w sposób prosty w Lb.
  pozdrawiam

  • CoZaNet on said:

   harmonogram można ustawiać natomiast co do nazw to nie jestem pewien. podejrzewam że tak bo to kolejna wersja softu.

 22. Problem z neostrada on said:

  Witam, wlasnie skonfigurowałem router sagemcom F@st 2704
  192.168.1.1 kiedy sie loguje i sprawdzam czy jest podlonczony pisze ze jest na zielono
  ale kiedy chce polonczyc sie z internetem, internet jest nie dostepny, choc na stronie
  192.168.1.1 ciagle pisze ze połączono, co zrobic by wszystko sprawnie chodzilo
  neta mam do 10mb

 23. Witam!
  Mój problem polega na tym, że jak wpisuje adres 192.168.1.1 to wyświetla mi się całe białe okno. nie ma okna logowania:(

  • CoZaNet on said:

   spróbuj w innej przeglądarce. Jak będzie to samo podłącz się innym komputerem pod modem i wtedy sprawdź. Jeżeli będzie w każdym przypadku to samo to wina routera.

 24. Marcin on said:

  witam,
  mój modem nie pamięta hasła do panelu administracyjnego. ostatnio chciałem się tam zalogować i nie mogłem. Pomyślałem że może ktoś tam gmerał zrobiłem twardy reset zalogowałem się adminem i zmieniłem hasło na inne. dzisiaj powtórka z rozrywki… nie reaguje ani na nowe hasło ani na admin. Co może być przyczyną?
  dzięki za pomoc
  Marcin

  • CoZaNet on said:

   Niestety najczęściej najsłabszym ogniwem jest człowiek. Powtórz operację jeszcze raz, daj jakieś mega proste hasło (np. 123456789) i zobacz czy takie hasło w którym na pewno nie możesz się pomylić też przestaje działać. Jeżeli tak, to pobierz sobie ze strony orange najnowszą wersję softu i zaktualizuj oprogramowanie.

   • Marcin on said:

    już załatwione, przyjechał technik z tpsy i wymienił. podobno było cos nie tak z modemem (niestety nie mogę opisać o co dokładnie chodziło bo pan mi nie powiedział) ale liczy się efekt… nowy modem i wszystko działa

 25. bartek on said:

  nie moge przejsc do strony tej konfiguracji “192.168.1.1.” wie ktos co moze byc przyczyna ?

 26. Zbyszek on said:

  Witam, mam ten modem (SAGEMCOM F@ST 3764) i chciałbym dołączyć do niego więcej urządzeń po kablu a nie wifi. Czy można zastosować jakiś switch

 27. Maro on said:

  Witam powie mi ktos jak odblokowac porty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

31 153 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.